Jednoduchá metóda učenia detí používať nočník

Ak ste ako väčšina rodičov, ktorí stále odstraňujú “ciky a kaky“ svojich dvojročných detí spolu s plienkami, tak sa určite tešíte na to, ako naučíte vaše batoľa chodiť na nočník a posunúť sa tak bližšie a bližšie k domácnosti bez plienok. A kto by vás len za to mohol obviňovať. Okrem toho, že sú drahé a špinavé, môžu plienky byť dokonca  prekážkou pri opatrovaní dieťaťa. Takže je v najlepšom záujme všetkých, aby tento proces prebehol čím skôr, tým prv.

Je však pochopiteľné, že vám nemusí byť jasné, aký je najlepší spôsob nácviku používania nočníka a dokonca môžete byť úplne bezradný. Ak je to tak, nemajte obavy – nikto z nás sa nenarodil s vedomím ako učiť dieťa používať nočník (je to rozhodne naučená zručnosť) a spoľahlivú pomoc vám môžu poskytnúť experti zo skutočného života… ako som ja.

Deti učím chodiť na nočník už tridsať rokov a na vlastné oči som videla, ktoré prístupy a techniky fungujú najlepšie. Taktiež som počas tejto doby poskytla rady stovkám rodičov a uskutočnila rozsiahly výskum s cieľom zistiť, čo pediatri, detskí terapeuti a ďalší odborníci odporúčajú.

A hoci sa metódy nácviku používania nočníka značne líšia, existujú štyri 2 prístupy.

Nechajte deti, nech sa to naučia samé

Prvým je to, čo ja volám „nechajme-deti-naučiť-sa-to-samovoľne“. Tento prístup, bohato využívaný v Spojených štátoch, je založený na presvedčení, že učiť sa používať nočník je vývojová zručnosť, ktorá nemôže byť „naučená“ – podobne ako chodenie, rozprávanie a jedenie pevných potravín. Inými slovami, deti sa naučia chodiť na nočník vtedy, keď na to budú pripravené. Koniec príbehu.

Ak mám byť úprimná, je to čistý nezmysel a podľa môjho názoru má ďaleko viac čo do činenia s preferenciami rodičov než s relevantnými vedeckými teóriami. Jednoducho povedané, táto „metóda“ vyžaduje minimálnu až žiadnu prípravu a ľahko zapadá do rušného životného štýlu. Prečo? Pretože rodičia nemusia robiť nič! Áno, môžu svoje dieťa zoznámiť s nočníkom, ale to je tak všetko.

V konečnom dôsledku to potom trvá o 1 až 6 mesiacov dlhšie kým sa dieťa nočník naučí používať; často to zasahuje do možnosti dať dieťa do opatery, pretože tieto batoľatá sa to naučia až príliš neskoro; plienky sú potrebné dlhšie, takže rodičia plytvajú peniazmi a je ťažšie ich naučiť chodiť na nočník, pretože ich zvyky sú podstatne zakorenenejšie.

Naučme ich na nočník my…

Druhá metóda nácviku batoliat používať nočník už v Spojených štátoch tak bohato využívaná nie je a používa sa najmä v rozvojových krajinách. Ja to volám „naučme-deti-na-nočník“ a píšem o tom v knihe Na nočníku raz, dva, tri.

Rodičia využívajúci túto metódu držia svoje deti nad nočníkom, aby zachytili ich výlučky. Táto metóda je založená na teórii, že deti sa postupne naučia oznámiť nám, že potrebujú na malú, či na veľkú. A hoci máme vedecké dôkazy podporujúce túto teóriu, ktorá nepochybne dáva používaniu plienok rýchly koniec, je pre väčšinu rodín extrémne nepraktická. Prečo? Pretože vyžaduje extrémne vysokú mieru pozornosti a oddanosti rodičov, starých rodičov, pestúnok a všetkých ostatných, ktorí do kontaktu s dieťaťom prídu. Taktiež, ako by ste mohli očakávať, nehody sú pri tejto metóde bežným javom, takže čas a energia strávená upratovaním môže byť vyčerpávajúca. Inými slovami, táto metóda nácviku používania nočníka nie je práve najjednoduchšia!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *