Ako zbaviť psa agresie

Aby som Vám mohol vysvetliť ako zbaviť psa agresie, musím Vám položiť tieto dve rétorické otázky.

  • Ste VY ten, kto začína agresiu a pes sa k Vám potom len pridá?
  • Po druhé: Keď pes urobí niečo zle, ukážete mu hneď po tom presne to, čo po ňom chcete?

Odpoveď je nasledujúca:

Keď sa pes stane agresívnym, prestane si Vás úplne všímať.

Začne robiť vlastné rozhodnutia a nebude počúvať, ak sa mu pokúsite ukázať iný spôsob, ako sa správať. To čo robí z vlastného rozhodnutia je pre neho jednoducho moc dôležité. Psie agresie je skoro vždy spôsobená snahou o ochranu svorky, alebo vlastného života.

Samozrejme existuje niekoľko druhov agresie. Od dominantné po ustrašenú a tiež niekde medzi tým. Tiež je rozdiel medzi agresiou, ktorá trvá stále a tou, ktorá sa objavuje veľmi zriedka a nečakane a záleží na mnohých faktoroch. Tiež sa môžeme pozerať na to, proti komu agresii prejavujú: môžu to byť ľudí, ostatné psy, alebo iné zvieratá, či predmety.

Avšak spôsob, ktorým sa agresie zastavuje, je rovnaký. Vlastne aj dôvod, prečo sa stávajú agresívnymi je rovnaký. Váš pes si myslí, že je vodcom svorky, začne sa niečoho báť a zaútočí, aby ochránil Vás alebo seba. Dominantné psy budú viac aktívny a často budú útočiť, aj keď nemusí. Ustráchaní budú útočiť, len keď nemajú kam inam utiecť. Ostatné faktory sú v porovnaním s tymto zanedbateľné.

Najdôležitejšia vec, ktorú musíte psovi doma ukázať, aby prestal byť agresívny, je, že ste vodca svorky. (Tam je najlepšie miesto, kde ho presvedčiť, že ste ten, čo robí rozhodnutia.) Len potom ho môžete presvedčiť aj na prechádzkach, že ste vodca svorky. Na internete je niekoľko fantastických videí, ktoré vám presne ukážu, ako sa vodcom svorky stať.

Keď svojho psa presvedčíte, že ste vodca svorky aj vonku na prechádzke, už ste v v pozícii, kedy si skutočne konečne začne všímať toho, čo sa mu snažíte povedať! Ak sa mám to nepodarilo, najskôr Vás bude ďalej ignorovať a nebude sa zaujímať o to, čo robíte.

Pamätajte: Psy chcú žiť vo svorke a nasledujú jej vodcu.

Chcete viac takýchto tipov? Nájdete ich na webe akovycvicitpsa.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *